Pioneers in the industry, we offer rfid small bluetooth reader, awsat02 rfid uhf pallet tags, bluetooth low energy module, bluetooth low energy module v4 0 ble and 5.0 bluetooth low energy module from India.
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| RFID Type | UHF 865-867 MHz |
| Reader Format | Handheld |
| Reading Range | 1-6 meters |
| Interface | Bluetooth |
| Tag Protocol | ISO 18000-6C |
| Ingress Rating | IP65 |
| Mounting | Desktop |
| Operating Voltage | 9-12 V DC |
| Antenna Type | Internal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Usage/Application | Asset Tracking |
| Chip type | Impinj M4 |
| Tag form | Sticker |
| Read range | Up to 10 m |
| Tag Type | Passive |
| Size | Small |
| Memory size | 128 bit |
| Surface | Glass |
| Type of Tag | Rugged RFID Tags |
| Model Name/Number | AWSAT02 |
| Color | Red, And Green |
| Material | ABS Plastic |
| Product Frequency | 960 Mhz |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Bluetooth Version | BLE 5.2 |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Antenna Type | SMA Connector |
| Module Interface | UART |
| Supply Voltage | 5 V |
| Transmit Power | +8 dBm |
| Protocol | Bluetooth 5.1 |
| Color | White |
| Body Material | ABS Plastic |
| Brand | Altra Waves |
| Features | Long reading range of about 50-100 meters |
| Data Rate | 100 mbps |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Protocol | Bluetooth 5.1 |
| Color | White |
| Body Material | ABS Plastic |
| Brand | Altra Waves |
| Features | Long reading range upto 100 meters |
| Data Rate | 100 mbps |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Bluetooth Version | BLE 5.3 |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Antenna Type | Chip Antenna |
| Module Interface | UART |
| Supply Voltage | 5 V |
| Transmit Power | +8 dBm |
| Protocol | Bluetooth 5.2 |
| Color | White |
| Body Material | ABS Plastic |
| Brand | Altra Waves |
| Features | Long reading range |
| Data Rate | 100 mbps |
| Mounting Type | SMD |
| Operating Temperature | -40 to 85 C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India