Our product range includes a wide range of awsrf03 eas rf square black sensor tag, awsrf02 eas rf hard sensor tag, awsam01 eas am dr label tag, awsam05 eas am sensor tag 65mm, awsam09 eas am lanyard tag 65mm and awsrf04 eas rf square sensor white tag.
₹ 3.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | RF |
| Material | ABS |
| Tag type | Hard tag |
| Working frequency | 8.2 MHz |
| Application | Bags, Footwear, Garments |
| Tag size | 50 mm |
| Lock strength | Standard lock |
| Operating Mode | 8.2 Mhz |
| Range | 5 feet |
| Body color | Black |
| Body material | ABS |
| Pin type | Smooth pin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Material | ABS |
| Tag type | RF label |
| Working frequency | 8.2 MHz |
| Application | Footwear |
| Tag size | 80 mm |
| Lock strength | Super lock |
| Operating Mode | 8.2 Mhz |
| Range | 5 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1.50 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Material | ABS |
| Tag type | AM Label Tag |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Books, Garments, Footwear, Bags, Electronics, Cosmetics, Liquor bottle |
| Tag size | 30 mm |
| Lock strength | Standard lock |
| Operating Mode | 58 kHz |
| Range | 5 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 7.9 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Tag type | RF label |
| Application | Electronics, Garments, Books |
| Lock strength | Standard lock |
| Size | 56 mm |
| Operating Mode | 58 kHz |
| Range | 6 Feet |
| Body color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Body material | ABS |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 14.50 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Material | ABS |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Handbags, shoes, electronics, sporting goods, and retail security |
| Tag size | 65 mm |
| Lock strength | Secure magnetic lock |
| Size | 65 mm |
| Operating Mode | 58 Khz |
| Range | 5 feet |
| Body color | White |
| Body material | ABS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 4.45 / Piece Get Latest Price
| Technology | Dual RF AM |
| Material | ABS |
| Tag type | RF label |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Garments |
| Tag size | 80 mm |
| Lock strength | Super lock |
| Operating Mode | 8.2 Mhz |
| Range | 5 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 17.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Material | ABS |
| Tag type | RF label |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Garments |
| Tag size | 40 mm |
| Lock strength | Super lock |
| Operating Mode | 58 Khz |
| Range | 4 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6.5 / Piece Get Latest Price
| Material | ABS |
| Size | 56 mm |
| Operating Mode | 58 kHz |
| Range | 5 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 16.90 / Piece Get Latest Price
| Form Factor | Key Fob |
| Frequency | Low Frequency (LF) |
| Read Range | Long Range |
| Application | Inventory Management |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3.9 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Operating Mode | 58 kHz |
| Power Source | Stitch tag for garments |
| Range | 5 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 4.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | Dual RF AM |
| Material | ABS |
| Tag type | Hard tag |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Garments |
| Tag size | 40 mm |
| Lock strength | Super lock |
| Operating Mode | 8.2 Mhz |
| Range | 5 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India