Prominent & Leading from Coimbatore, we offer rfid hang tag, rfid tags for garments, rfid garment tag, rfid tags for garments wash resistance, garments mini square rfid tags and awsgt01 rfid uhf garments tags.
₹ 4.50 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Paper |
| Chip type | UCODE9 |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Paper |
| Adhesive | No adhesive |
| Brand | Alien |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | Alien H3 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 10 m |
| Surface | Paper |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Access Control, Asset Tracking, Tool Tracking |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Material | PET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Chip type | UCODE 9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Paper |
| Type of Tag | RFID Garments Tag |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Material | PET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Woven Tag |
| Chip type | H9 |
| Type | Passive RFID |
| Size | Small |
| Memory size | 128 bit |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Woven |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Asset Tracking, Tool Tracking, Access Control |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Material | PET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 27 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Reusable Tag |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | Alien H3 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Woven |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Tool Tracking, Access Control, Asset Tracking |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Laundry tag |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | H9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Woven Tag |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Asset Tracking, Tool Tracking, Access Control |
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Tag Type | Label Tag |
| Chip Type | NXP UCODE |
| Frequency Band | 860–960 MHz |
| Read Range | Above 10 m |
| Protocol | EPC Gen2 |
| Memory | 128 bit EPC |
| Type of Tag | Printable RFID Tags |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Model Name/Number | AWSGT01 |
| Color | White |
| Material | Paper |
| Product Size | 30 X 50 mm (L XW) |
| Product Frequency | 960 Mhz |
| Usage | Garments |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | ABS |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | UCODE 9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 10 m |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India