of a wide range of products which include awsat10 eas am jewellery small tag, rfid reusable jewellery tag in goa, rfid jewellery tags in tiruppur, rfid jewellery hard tag, rfid jewellery label tags and awsam08 eas am jewellery tag.
₹ 5.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Material | ABS |
| Tag type | Hard tag |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Rings, bracelets, necklaces, and other small jewellery items |
| Operating Mode | 58 Khz |
| Range | 5 feet |
| Body color | White |
| Body material | ABS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Card |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | Alien H3 |
| Read range | Up to 6 m |
| Surface | PVC |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Access Control, Asset Tracking, Tool Tracking |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 5.50 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | UCODE 9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 6 m |
| Surface | PET |
| Type of Tag | RFID Jewellery Tag |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Material | PET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 4.50 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | UCODE 9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Paper |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Access Control, Asset Tracking, Tool Tracking |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | UCODE 9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 6 m |
| Surface | PET |
| Type of Tag | Printable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Asset Tracking, Garments, Tool Tracking, Access Control |
| Material | PET |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 5.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | RF |
| Material | ABS |
| Tag type | Hard tag |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Garments |
| Tag size | 40 mm |
| Lock strength | Super lock |
| Operating Mode | 58 Khz |
| Range | 5 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Tag type | Passive |
| Tag form | Card |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | T5577 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 10 cm |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
| RFID freq | 13.56 MHz |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
₹ 4.5 / Piece Get Latest Price
| Tag Material | Card |
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
| Size | Small |
| Chip type | Ucode 9 |
| Read range | Up to 6 m |
| Color | White |
| Surface | PET |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Tool Tracking, Asset Tracking, Access Control |
| Material | PET |
₹ 5.90 / Piece Get Latest Price
| Technology | AM |
| Material | ABS |
| Tag type | RF label |
| Working frequency | 58 kHz |
| Application | Garments |
| Tag size | 80 mm |
| Lock strength | Super lock |
| Operating Mode | 8.2 Mhz |
| Range | 5 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Tag Material | Polyester |
| Tag Type | String Tag |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Form Factor | Card |
| Type | Passive RFID |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Tag Size | 15×50 mm |
| Color | White |
| Model Name/Number | AWSJT02 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Jewellery Tag |
| Product Size | 34 X 18 mm (L XW) |
| Product Frequency | 960 Mhz |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Size : 34*18 mm with standard hole
Chip:NXP UCODE8 / UCODE9
Supports International Standard and Protocol
EPC Gen2 ISO 18000-6C Protocol
AWSJT02 RFID Jewellery Reusable Tags are specially designed to track, secure, and manage high-value jewelry items. These tags offer a range of benefits for jewellers, including improved inventory accuracy, enhanced security, and streamlined operations.ABS thick plastic RFID Tags which is specially designed for Jewellers.
Operating Frequency - 860 -960 MHz Integrated Circuit
Size - 34*18 mm
Chip - NXP UCODE8 / UCODE9
Material - ABS Plastic
International Standards - EPC Class 1 Gen 2 ISO 18000-6C
Applications: Industry , Jewellery shops, Warehouses
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India