Offering you a complete choice of products which include awsgt02 rfid am pin tags, awsat04 rfid uhf laundry tags and rfid tag for laundry.
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Pin Tag |
| Type | Active RFID |
| Chip type | Alien H3 |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Ingress rating | IP65 |
| Material | ABS Plastic |
| Operating Frequency | 960 Hz |
| Model Name | AWSGT02 |
| Product Size | 68.8 X 30 X 20 mm (L XW X H) |
| Remover Type | Demagnetizer |
| Hips | H3/ H4 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Laundry tag |
| Type | Active RFID |
| Chip type | UCODE9 |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Silicone |
| Model Name/Number | AWSJT04 |
| Adhesive | No adhesive |
| Ingress rating | IP68 |
| Material | Polyester |
| Product Size | 70 X 15 mm (LXW) |
| Product Frequency | 960 Mhz |
| Usage | Laundry Tags |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Laundry tag |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | UCODE9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | PVC |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Material | PET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India