Offering you a complete choice of products which include rfid uhf cloth nylon tag and awsat03 passive uhf rfid file tracking tag.
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Frequency Band | 860–960 MHz |
| Tag form | woven |
| Type | Passive RFID |
| Size | Small |
| Protocol | ISO 18000-6C |
| Memory | 128 bit EPC |
| Surface | Woven |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Tag type | Passive |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Chip type | H10 |
| Read range | Up to 15 m |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Laundry Management, Tool Tracking |
| Color | White |
| Ingress rating | IP68 |
| Brand | Altra Waves |
| Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Usage/Application | Asset Tracking |
| Chip type | Alien H3 |
| Tag form | Sticker |
| Type | Passive RFID |
| Read range | Up to 10 cm |
| Memory size | 512 bit |
| Surface | PET |
| Model Name/Number | AWSAT03 |
| Adhesive | Acrylic |
| Operating temp | -20 to 70 C |
| Material | Paper, Polyester |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Product Size | 8.15 X 94.8 mm (L XW) |
| Product Frequency | 960 Mhz |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India