We are a leading of uhf rfid reader for long range, rfid attendance software for schools and rfid attendance gate walk through from Coimbatore, India.
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Reading Range | Above 10 m |
| RF Output Power | 30-33 dBm |
| Interface | TCP/IP |
| Antenna Ports | 4 Ports |
| Tag Protocol | ISO 18000-6C |
| Model Name/Number | AWSIO7480 |
| Type Of Reader | Tag Reader |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Boost efficiency with our Long-Range RFID Reader, ideal for automated tracking in warehouses, tolls, parking, and logistics. It reads tags from a distance of up to 10 meters, enabling fast, contactless identification. Durable and high-performing, it simplifies operations and reduces manual effort. Perfect for businesses needing speed and accuracy.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Card Type | RFID |
| RFID Type | RFID Tag |
| Protocol | ISO 18000-6C |
| User Capacity | ≤200 |
| Deployment Type | On Premise |
| Max Device Support | Up to 10 |
| Connectivity | Standalone |
| Read range | Up to 15 m |
| Tag type | Passive |
| Memory size | 128 bit |
| Integration Type | RFID Reader |
| Interface | Ethernet |
| Access Mode | Desktop App |
| Support Type | Remote Support, Phone Support, Email Support, Chat Support |
| Pricing Model | Per Device Yearly |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Frequency Band | UHF 860-960 MHz |
| Type | Full Height Gate |
| Application | Library, Campus, Retail, Warehouse, Event |
| Read Range | 3-6 m |
| Antenna Count | 4 Antenna |
| Interface | Wiegand, USB, TCP IP, WiFi, RS232 |
| Reader Type | External Reader |
| Material | FRP |
| Color | White |
| Size | 5.5 feet |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Power Supply | 12VDC |
| Battery Backup | Optional upto 5 hours |
| Frequency | 865-868 Mhz |
| Usage/Application | Retials , Garments , Jewellery , Baby products etc |
Minimum order quantity: 1 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India