Pioneers in the industry, we offer rfid inventory tray and rfid inventory tray for jewellery from India.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Frequency Band | UHF 860–960 MHz |
| System Type | Reader + Antenna |
| Application | Asset Tracking, Inventory |
| Reading Range | > 10 m |
| Interface | INBUILT ANDROID Monitor |
| Tag Type | Hard Tag, Label |
| Protocol | EPC Gen2 |
| Antenna Ports | 4 Ports |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Frequency Band | UHF 860–960 MHz |
| Connectivity | Wired |
| System Type | Reader Only |
| Application | Asset Tracking |
| Reading Range | 10–50 cm |
| Interface | TCP/IP |
| Tag Type | Label |
| Support Exit Readers | Yes |
| Read Format | Ascii or Hexa |
| Protocol | ISO 15693 |
| Antenna Ports | 2 Ports |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The RFID Integrated Reader for Jewellery features a robust metal enclosure with a built-in antenna for enhanced durability and performance. Inside, it houses a four-port UHF reader seamlessly connected for efficient tag reading. Ideal for jewellery stores, it ensures fast, accurate tracking and secure tag detection even in metal environments.
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India