Our range of products include rfid metal tags and rfid metal mount tag.
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Base Metal | Stainless Steel |
| Tag Thickness | 0.8 mm |
| Marking Type | Etched |
| Type | Passive RFID |
| Tag Size | 50×100 mm |
| Size | Small |
| Finish | Glossy |
| Hole Type | No Hole |
| Type of Tag | Sensor RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | carton box packing |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
| Color | white |
| Material | Paper, Abs |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | ABS |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | M380 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | PVC |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Tool Tracking, Asset Tracking, Access Control |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | ABS |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | Ucode 9 |
| Size | Metal Mount |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | Metal-Mount RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Asset Tracking, Tool Tracking |
| Color | Black and Green |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Material | Abs |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
RFID Metal Mount Tag Description
RFID metal mount tags are specially designed for asset tracking and identification on metallic surfaces. These robust tags feature advanced RFID technology and durable construction to deliver reliable performance in industrial and harsh environments.
Features:₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Base Metal | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Finishing | Metal |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 1mm |
| Usage/Application | Asset Tracking |
Minimum order quantity: 2500 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India