Our product range includes a wide range of rfid tag printer, awspr01 rfid printers, rfid label printer, barcode rfid printer, rfid thermal printer and rfid encoding printer.
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Max Print Width | 2 inch |
| Max. Print Width | 4 Inches |
| Printing Resolution (DPI) | 300 DPI |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Connectivity | Ethernet (LAN) |
| Brand | TVS |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Print Speed (IPS) | 5 IPS |
| Ribbon Capacity | 110 m |
| Printer Type | Industrial |
| Emulation Support | TSPL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Print Technology | DT/TT Dual |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Print Resolution | 203 dpi / 300 dpi (optional) |
| Connectivity | USB + Eth + Wi‑Fi |
| Power Source | 12 VDC |
| Resolution | 203 Dpi Resolution |
| Max Print Speed | 6 Seconds |
| Memory | 128 MB |
| Model Name | AWSPR01 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Max. Print Width | 2 Inches |
| Print Width | 4 inch |
Minimum order quantity: 2 Piece
RFID printers are specialized devices that print labels or tags while simultaneously encoding RFID chips embedded within them. These printers are essential in industries that require both visual and electronic identification, streamlining the process of creating RFID-enabled labels for tracking, inventory management, and asset control. Supports International Standard and Protocol
EPC Gen2 ISO 18000-6C Protocol.
AWSPR01 RFID printers are able to print the data and write the data inside the RFID Chip. It has an ability to print more than 10000 tags per day. High performance Printing with 300 Dpi resolution. It can able to print any RFID labels
Resolution - 203 Dpi resolution
Memory - 128 MB STD SDRAM
Max Print Width - 4.09’’ / 104 mm
Max Print Length - 39’’ / 990 mm
Max Print Speed - 4’’ or 6’’ Per Second
Media Sensors - Multiple Position Gap and Movable black-line media sensors
Communication - RS232 , USB , Serial Port
Dimensions - W 10.2′′(259 mm) × D 13.9′′(354 mm) × H 8.1′′(205mm)
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| RFID Type | Active |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Frequency Band | HF 13.56 MHz |
| Print Width | 4 inch |
| Chip Brand | TI |
| Print Resolution | 203 dpi |
| Protocol | ISO 18000-6C |
| Usage Type | Desktop |
| Memory Size | 128 bit |
| Connectivity | USB + Eth + Wi‑Fi |
| Label Size | 70×30 mm |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Adhesive Type | Removable |
| Surface Material | PET |
| Printability | Thermal transfer |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Max. Print Width | 4 Inches |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| RFID Type | HF |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Print Resolution | 203 dpi |
| Usage Type | Industrial |
| Connectivity | USB + Ethernet, USB, USB + Eth + Wi‑Fi, USB + BT |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Print Width | 4 Inches |
| Print Width | 6 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| RFID Type | HF |
| Print Technology | DT/TT Dual |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Usage Type | Industrial |
| Connectivity | USB + Ethernet |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Print Width | 4 Inches |
| Print Width | 6 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Max. Print Width | 4 Inches |
| Type | Standalone |
| Max. Print Length | 100 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India