Prominent & Leading from Coimbatore, we offer 2.4 ghz active rfid card, rfid tag for cloth, rfid checkpoint tags, active rfid tag, rfid tags labels in kochi and electronic rfid tags.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Card type | UHF card |
| Printing | Plain white |
| Size | Small |
| Type | Active RFID |
| Card thickness | 0.76 mm |
| Finish | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | PVC |
| Card size | CR79 |
| Mag stripe | LoCo stripe |
| Hole punch | Slot hole |
| Printable | Yes |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Frequency | 2.45GHz |
Minimum order quantity: 200 Piece
The Active RFID Card by Altra Waves Solutions is a state-of-the-art identification solution designed for secure, long-range tracking and access control. These cards utilize advanced active RFID technology, making them ideal for real-time monitoring in various industries and applications.
Key Features:With its advanced features and reliability, the Active RFID Card by Altra Waves Solutions is the perfect choice for businesses looking to improve operational efficiency, enhance security, and ensure seamless tracking in diverse environments.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | PIN TAG |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | H10 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Tool Tracking, Access Control, Asset Tracking |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | PCB tag |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | NTAG215 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 10 cm |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | RFID Vehicle Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Tool Tracking, Asset Tracking, Access Control |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 2.4 GHz |
| Tag type | Active |
| Tag form | Card |
| Type | Active RFID |
| Size | Small |
| Read range | 100 meters |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Access Control, Tool Tracking, Asset Tracking |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | ABS |
| Material | Plastic |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | Ucode 9 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 15 m |
| Surface | Paper |
| Type of Tag | Printable RFID Tags |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Packaging Type | Carton box |
| Usage/Application | Tool Tracking, Retail and Garments, Asset Tracking, Access Control |
| Color | White |
| Brand | Altra Waves |
| Material | PET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag Material | PVC |
| Tag form | ABS |
| Printing Method | Digital Print |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | Alien H3 |
| Paper Thickness | 450 gsm |
| Read range | Up to 15 m |
| Lamination | No Lamination |
| Surface | ABS |
| Type of Tag | RFID Laundry Tags |
| Tag Type | ELECTRONIC TAG |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
| Usage/Application | Asset Tracking, Access Control, Tool Tracking |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Tag type | Passive |
| Tag form | Label |
| Type | Passive RFID |
| Chip type | EM4100 |
| Size | Small |
| Read range | Up to 5 cm |
| Surface | PVC |
| Type of Tag | Customizable RFID Tags |
| Usage/Application | Access Control, Tool Tracking, Asset Tracking |
| RFID freq | 125 kHz |
| Frequency | 840 ~ 960 Mhz |
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India