of a wide range of products which include awsat07 rfid uhf car windshield stickers tags in tamilnadu, awsat01 rfid uhf electronic items tags, awsat03 rfid uhf file tags, awsat06 rfid uhf library tags and awsat08 rfid uhf metal tag.
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 13.56 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | Card |
| Type | Active RFID |
| Chip type | T5577 |
| Read range | Up to 10 cm |
| Surface | Paper |
| Model Name/Number | AWSAT07 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Material | Paper |
| Product Frequency | 960 Mhz |
| Usage | Car Windshield Stickers Tags |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Asset Tracking |
| Chip Type | Other UHF Chip |
| Frequency Band | 860–960 MHz |
| Tag Type | Active |
| Type | Passive RFID |
| Read Range | Above 10 m |
| Size | Small |
| Protocol | ISO 18000-6C |
| Memory | EPC Class 1 Gen 2 |
| Model Name/Number | AWSAT01 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Application | Inventory, Asset, Library |
| Color | White |
| Material | ABS Plastic |
| Operating Frequency | 960Hz |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Tag Type | adhesive tags |
| Usage/Application | Asset Tracking |
| Chip Type | Ucode8 |
| Frequency Band | 860–960 MHz |
| Type | Passive RFID |
| Read Range | Up to 15 meters |
| Protocol | ISO 18000-6C |
| Memory | EPC Class 1 Gen 2 |
| Model Name/Number | AWSAT03 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Color | White |
| Material | Paper |
| Product Size | 8.15 X 94.8mm (L XW) |
| Product Frequency | 960 Mhz |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 13.56 MHz (HF) / 860-960 MHz (UHF) |
| Chip type | NXP Ucode8/ Ucode 9 |
| Tag form | Sticker |
| Type | Passive RFID |
| Read range | HF (Up to 1 meter), UHF (Up to 10 meters) |
| Memory size | EPC 96-bit, User 512-bit, TID 64-bit |
| Surface | Paper or PET with adhesive backing |
| Model Name/Number | AWSAT06 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Material | Polyester |
| Product Size | 95 X 3mm (L XW) |
| Product Frequency | 960 Mhz |
| Usage | Library Tags |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Tag Type | On Metal Tag |
| Tag Material | Polyester |
| Adhesive Type | Permanent |
| Frequency Band | 860–960 MHz |
| Data Type | Barcode, Serial Number |
| Material | ABS |
| Read Range | 6–10 m |
| Label Size | 25×75 mm |
| Print Type | Digital Printed |
| Surface Suitability | Plastic, Metal |
| Size | 80 X30 mm (L XW) |
| Color | Grey |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| RFID Option | UHF RFID |
| Temperature Rating | Up to 120°C |
| Usage/Application | Metal and Non Metal Asset Management ,Apparel ,Garments, Retail ,Warehouses |
| Model Name | AWSAT08 |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India