Leading of uhf handheld rfid reader in coimbatore, long range uhf rfid reader with gprs and awsbs03 uhf rfid integrated reader from Coimbatore.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| RFID Type | UHF |
| RFID Technology | UHF RFID |
| Reading Range | Above 5 m |
| Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
| Connectivity Technology | Cellular |
| Scan Engine | RFID + 1D/2D |
| Operating System | Android |
| Battery Capacity | 10000 Mah |
| Connectivity Type | Wireless |
| Interface | Android |
| Ingress Rating | IP65 |
| Software | Altra Waves |
| Tag Protocol | ISO 18000-6C |
| Warranty | 1 Year |
| Reader Style | Gun Type |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Reading Range | Above 10 m |
| RF Output Power | 30-33 dBm |
| Interface | TCP/IP |
| Antenna Ports | 1 Port |
| Tag Protocol | EPC Gen2, ISO 18000-6C |
| Model Name/Number | AWSUI6465 |
| Type Of Reader | Asset Tracking |
| Item Code | AWSTY86465 |
| Identification Method | System |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Reading Range | Above 10 m |
| RF Output Power | 30-33 dBm |
| Interface | TCP/IP |
| Type Of Reader | Card Reader |
| Antenna Ports | 1 Port |
| Tag Protocol | ISO 18000-6C, ISO 18000-6C, EPC Class 1 Gen 2 |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Display Type | Touch Screen |
| Model Name/Number | AWSBS03 |
| Ingress Rating | IP65 |
| Operating Voltage | 9-12 V DC |
| Operating Temperature | -40 to 0 Degree Celsius |
| Antenna Type | External |
| Usage/Application | Jewellery , Retail , Warehouse , Pallet Tracking , Asset Tracking , Parking Automation , Garments |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
Minimum order quantity: 2 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India