Pioneers in the industry, we offer awsant02 uhf rfid 9 dbi antenna and awsant01 uhf rfid 12 dbi antenna from India.
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
| Frequency Band | 865–868 MHz |
| Gain | 9 dbi |
| Antenna Type | Panel |
| Polarization | Dual Polarized |
| Connector Type | N Male |
| Application | RFID |
| Usage/Application | Jewellery,Retail,Garments,File Tracking, Asset Tracking, Pallet Tracking,Warehouses,Banking,Refinery |
| Weight | 1 Kg |
| Material | ABS Plastic |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Mounting | Pole Mount |
| Product Frequency | 867Hz |
| Model Name | AWSANT02 |
| IP Protection | IP 85 Covering |
Minimum order quantity: 2 Piece
A 9 dBi RFID antenna is a high-gain antenna designed to enhance the range and performance of RFID systems.RFID antenna is commonly used in applications where extended coverage is required, such as in large warehouses, outdoor environments, or areas with high tag density.
AWSANT02 RFID 9 DBI Antenna is beautiful, light weight, easy to install and use. Long Reading Range upto 5m using Altra Waves UHF 4 Port Reader, Mounting Bracket Included, Special Industry Grade ABS Body.
Frequency - 865MHz ~ 867MHz
Communication Interface - Wiegand 26(Default) /Wiegand 34, RS232 , RS485,USB
Protocol - EPC global UHF Class 1Gen2/ ISO 18000-6C
Reading Distance - 1-5 meters (depends upto the environment and tag dependent)
Size - 260*260*42 mm
Net Weight - 1 kg
IP Protection - IP 65 Covering
₹ 10800 / Piece Get Latest Price
| Frequency Band | 865–868 MHz |
| Antenna Type | Panel |
| Polarization | Dual Polarized |
| Connector Type | N Male |
| Application | RFID |
| Weight | 1kg |
| Dimension | 450 X 450 X 42 mm (L X W X H) |
| Model Number | AWSANT01 |
| Brand | Altra Waves Solutions |
| Gain | 12 DBI |
| IP Protection | IP 85 Covering |
| Product Frequency | 867Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
A 12 dBi linear antenna is a high-gain antenna designed to provide a strong, focused signal for applications that require extended range and precision.A higher dBi value, such as 12 dBi, signifies a more concentrated signal, allowing for longer read ranges and better performance in specific directions.his includes applications like large-scale inventory management, vehicle tracking at toll booths, and other industrial or commercial environments where accurate long-range reading is essential.
AWSANT02 RFID 12 DBI Antenna is beautiful, focused and long reading, easy to install and use. Long Reading Range upto 10m using Altra Wave’s UHF 4 Port Reader, Mounting Bracket Included, Special Industry Grade ABS Body. A 12 dBi linear antenna is a high-gain antenna designed to provide a strong, focused signal for applications that require extended range and precision.A higher dBi value, such as 12 dBi, signifies a more concentrated signal, allowing for longer read ranges and better performance in specific directions.his includes applications like large-scale inventory management, vehicle tracking at toll booths, and other industrial or commercial environments where accurate long-range reading is essential.
Frequency - 865MHz ~ 867MHz
Communication Interface - RF Cables
Protocol - EPC global UHF Class 1Gen2/ ISO 18000-6C
Reading Distance - 1-10 meters (depends upto the environment and tag dependent)
Size - 450*450*42 mm
Net Weight - 1 kg
IP Protection - IP 65 Covering
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India