Prominent & Leading from Coimbatore, we offer rfid nfc wristband and rfid reusable wristband tag.
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Band material | Silicone |
| Band type | Reusable |
| Closure Type | Adhesive Closure |
| Chip type | H9 |
| Size | Adult |
| Closure | Snap lock |
| Wristband Type | Silicone |
| Weight | 5 g |
| Operating Temperature | Any |
| Available Colors | Any |
| Material | Silicon |
| Waterproof | Yes |
| Printing | No print |
| Usage/Application | People Tracking |
| Color | Blue |
| Brand | Altra Waves |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| RFID freq | 860-960 MHz |
| Tag type | Passive |
| Tag form | in hand |
| Read range | Up to 10 cm |
| Surface | Silicone |
| Adhesive | No adhesive |
| Brand | Impinj |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Saravana Sampath (Proprietor)
Altra Waves Solutions
1st Floor, D. No. 70/7, SS Complex, DR. Daniel Nagar, North Madurai, Thoppampatti Pirivu
Coimbatore - 641017, Tamil Nadu, India